Az internet nagyjából harminc évvel ezelőtti megjelenése számos piacot forgatott fel alapjaiban. Ezek közé tartoznak a szerencsejátékok is. Az online kaszinó oldalak megjelenése ugyanis véget vetett a szárazföldi kaszinók hegemóniájának és az internet segítségével elérhető tette ezt a szórakozást a felhasználók széles tömegei részére.
Míg az olyan nagy szerencsejáték központokban, amilyen Las Vegas, Monte Carlo, vagy manapság Makaó, elsősorban a tehetősebbek ülnek az asztalokhoz és játszanak, gyakran nagy tétekben, az online változat mindenki számára elérhető.
Az online térben ugyanakkor számos oldal található, ahol szakértői tanácsokat szerezhetsz a játékhoz. Itt például egy olyan szerző nyújt segítséget a játékosoknak, aki osztóként szerzett játéktapasztalatot és azzal tud sokat segíteni, hogy képes a játékokat a játékosok szemszögéből is vizsgálni.
Az online szerencsejáték megjelenése azonban nem csak a fogyasztói szokásokra volt hatással, komoly kihívások elé állította az országok szabályozásait is. Mivel egy teljesen új médiáról volt szó, amely sok mindenben eltért az addig megszokottaktól, ezért időbe telt, míg a jogalkotók megfelelő módon le tudták fedni ezt a területet.
Hiszen, itt arról van szó, hogy a játékszolgáltató szerverei bárhol a világban lehetnek, a játékosok pedig egy teljesen másik országban. Éppen ezért az esetleges szabálytalanságokat, kártérítéseket is nehezebb kezelni.
Kezdetben ez hagyott némi mozgásteret a világháló szerencselovagjainak, mára azonban már részletes és átfogó szabályozások születtek, amelyek mondhatni béklyóba kötik az online kaszinókat, a játékosok védelme érdekében.
Ahhoz, hogy egy online kaszinó működési engedélyt kapjon, számos előfeltételnek kell eleget tennie. Ezek között ott vannak a biztonságos adatvédelem előírása, a titkosított fizetések biztosítása és a játékok tisztességes, fair play működése is, de még egy egész sor egyéb részlet is.
Egy kis magyar áttekintés
A magyarországi helyzetkép is hasonlóan alakult ezek az évek során, mint máshol a világban, azzal, hogy az itteni szabályozásnak volt egy pikantériája. A magyar Országgyűlés ugyanis épp 1991-ben, tehát az online forradalom beköszönése előtt fogadta el a szerencsejátékok szervezését szabályozó jogszabályát, amelyet egészen 2023-ig nem is cserélt le.
Ehelyett, az egymás követő kormányzatok, különösen 2010 után, amikor az online szerencsejátékok is komolyabb térnyerésbe kezdtek, a meglévő törvényt módosították különböző rendeletekkel.
Ennek az eredménye pedig az volt, hogy számos külföldi online kaszinók blokkolt az állam, vagyis, azok Magyarország területéről nem voltak elérhetőek. Ez egy hosszabb csata volt, amelynek során a blokkolást követően egyes szolgáltatók tükör oldalakat hoztak létre, majd azok is blokkolásra kerültek.
Végezetül Európa legnagyobb online szerencsejáték szolgáltatói az Európai Bírósághoz fordultak, amelytől meg is kapták a jogorvoslatot. Ennek lett az eredménye az a jogszabály, amely tavaly év elején lépett életbe. A törvény az itthoni szerencsejáték szervezést a Szervezett Tevékenységek Felügyeleti Hatósága kezébe adta.
Ők azok, akik kiadják a működési engedélyeket és végzik a működő kaszinók ellenőrzését is. A jogszabálynak van azonban egy olyan kitétele, amely szerint csak olyan vállalkozás kaphat magyarországi működési engedélyt online kaszinó üzemeltetére, amely már rendelkezik szárazföldi kaszinóval.
Mivel az online kaszinók nem érdekeltek mindkét területen, ezért ez a kitétel miatt jelenleg csak három online kaszinó működik az SZTFH engedélyének birtokában.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a többi platform illegális lenne, ugyanis azok rendelkeznek más európai, vagy Európán kívüli hatóságok engedélyeivel, amelyeknek az előírásai legalább olyan szigorúak, mint a magyar. A folytatásban azt tekintjük át, más európai országok hogyan szabályozták ezt a területet.
Málta
Ha online szerencsejátékokról van szó, akkor mindenképp Máltát érdemes az első helyen említeni. Ez az ország az iparág paradicsomának számít, ugyanis számos kedvezményt biztosít az online kaszinózásnak, emiatt is van az, hogy a világ vezető online kaszinói és szoftvergyártói ebben az országban székelnek.
Az ország GDP-jének egyébként 12%-át adja a szerencsejáték. A Máltai Szerencsejáték Hatóság Európa szintjén, de világszerte az egyik legelismertebb hatóság, amely minden engedélyezés előtt szigorú vizsgálatot végez. Éppen ezért, ha egy online kaszinó az ő engedélyükkel rendelkezik, biztos lehetsz benne, hogy ott minden rendben van.
Svédország
Svédország is egy olyan ország, amely kedvező üzleti légkört kínál az ilyen vállalkozásoknak. Az itteni ellenőrző hatóság a Svenska Spel szigorúan ellenőrzi az itteni kaszinókat. Az adózási előírások miatt a svéd engedélyezésű platformok kevesebb hűségprogramot kínálnak, mint ami megszokott, ezért a svédek gyakran játszanak külföldi oldalakon.
Finnország
A szomszédos Finnország sajátossága, hogy itt három ellenőrző szerv is működik. A Fintoto a szárazföldi kaszinók ellenőrzését végi, a Veikkaus a lottózást, a RAY pedig a lóversenyeket. A finn jogszabályok megnehezítik az online platformok indítását, úgyhogy a finn online játékosok is inkább a külföldi kaszinók felé fordulnak.
Egyesült Királyság
A szigetországban a szerencsejátékokat 2005-ben legalizálták. Az itteni szabályozó szerv, az Egyesült Királyság Szerencsejáték Hatósága, vagyis a UKCG hírneve is kiterjed a határokon túlra.
A szervezet szigorú feltételekhez köti az engedélyek kiadását, úgyhogy számos országban a játékosok számára elegendő referenciának számít a brit engedély megléte. A játékosok szempontjából érdemes kiemelni, hogy az Egyesült Királyságban a szerencsejáték jövedelmek nem adókötelesek.
Németország
Németország egy érdekes része az EU-nak a szerencsejátékok szervezése szempontjából. Az országban 2012 óta létezik egységes szabályozás erre a területre, aminek a lényege, hogy engedélyezi a szerencsejátékokat, de bizonyos keretek között.
Ez azt jelenti, hogy a nyerőgépeken a maximális tét pörgetésenként egy euró lehet, jackpotot nem kínálhatnak és az automatikus pörgetési funkciót is ki kell kapcsolni esetükben. A másik terület a sportfogadások piaca, amely korlátozva van bizonyos típusú fogadásokra.
Olaszország
Ebben az országban a szerencsejáték piac szabályozását az AAMS végzi. Jellemzően azonban a külföldi szolgáltatók nem igénylik az ő engedélyüket és a statisztikák szerint is az olaszok gyakran inkább preferálják a külföldi bejegyzésű platformokat, mint a hazaiakat.