A magyar focisták és a fizetések

Ha van olyan téma, ami kifejezetten megosztó vagy éppen ellenkezőleg, egyesítő erejű Magyarországon, az biztosan a focisták fizetése. Főleg arra való tekintettel, hogy bár szinte sosem nyilvánosak, a valamennyire kiszivárgott hírek alapján a magyar focista fizetések sokszorosát képviselik az átlagfizetéseknek. A focisták fizetése természetesen a világ minden részén kiemelkedő, például Cristiano Ronaldo Szaúd-Arábiában 200 millió eurót keres havonta. Mondjuk ő természetesen más dimenziót képvisel. A következőkben viszont megkíséreljük az elérhető információk alapján röviden bemutatni, hogy mennyit keres egy magyar focista. 

A focistafizetés legendás mivolta valami olyasmi, mint mondjuk a hendikep szó, ami összeolvadt már a labdarúgás fogadásával. Miközben pedig ahogy a MightyTips is bemutatta, a Handicap kifejezés a lóversenyből származik. A jobb lovakra súlyokat aggattak, ezért így kaptak igazából előnyt a gyengébb lovak. A focisták esetén persze szintén van hasonló, hiszen ahogy még 2024 elején beszéltek róla a nyíregyházi klubnál, az NB II-ben 2 millió forintos fizetés volt a csúcs, átlagosan 1 millió körül lehetett hazavinni. Persze azzal, hogy a Nyíregyháza elsőosztályba jutott,sok minden megváltozott és jelentősen megugrottak a fizetések is. Révész Bálint, a csapat tulajdonosa még a feljutás előtt nyilatkozott erről:

„Ezek az alapbérek, ha a csapat jól teljesít, akkor erre jönnek rá különböző bónuszok, és szerencsére mostanában jól szerepelünk.”

Ha viszont azt nézzük, hogy 2024 elején a nettó átlagkereset Magyarországon 400 ezer forint körül volt, akkor egy 1,3 millió forintot kereső nyíregyházi focista elég jól kereső embernek számít. 

A magyar focisták mindenhol jól keresnek

A magyar focisták fizetése viszont igazán az elsőosztályban ugrik nagyot. A közvélemény felháborodásától tartva természetesen senki nem meri publikálni, hogy mennyi a focisták fizetése, de azért a bennfentes információk alapján az átlagos havi fizetés 5 millió forint felett van és vannak olyan kiemelkedő sztárok is, akik 25-30 millió forint körül keresnek havonta. 

És egyébként bizonyos egyszerű kalkulációkból egészen biztosan be lehet lőni, hogy ez valóságos információ. Mert amikor az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) kiadta 2024-es üzleti jelentését, akkor látható volt, hogy egy évben a magyar elsőosztályú klubok 99 millió eurót költöttek a magyar focista fizetések teljesítésére. 

Ez kiemelkedően nagy ugrás 2021-hez képest, ráadásul ha simán végzünk egy osztást, láthatjuk, hogy csapatonként 5,1 millió euró a játékosok bérköltsége. Már ha feltételezzük, hogy a bérköltség a teljes költségvetés 60%-át jelenti. Ha pedig ezek helytálló feltételezések, akkor egy játékos átlagosan 4,5 millió forintot kereshet havonta. Ami viszont nagyon érdekes, hogy már bennfentes adatok alapján a magyar focisták fizetése létező történt a vármegyei bajnokságokban is. 

Még a bama.hu oldala írt arról nemrég, hogy a vármegyei III. osztályban 20-30 ezer forintot kaphatnak havonta a legjobb játékosok, a vármegyei II. osztályban pedig ez a szám felmehet akár 50 ezer forintra is. A vármegyei I. osztályban pedig a feljutásért küzdő csapatok legjobbjai akár havi 100 ezer forintot is megkereshetnek.

Van-e honnan fizetni?

Szóval az, hogy mennyit keres egy magyar focista, függ attól, hogy milyen osztályban játszik és milyen eredményesen, de persze attól is, hogy milyen kapcsolatokkal megáldott tulajdonos klubjában focizik. Mert 2023-ban a Forbes hírei szerint az 

  • FTC, 
  • a Fehérvár FC és a 
  • Puskás Akadémia esetén nem voltak ritkák a 8-10 milliós havi fizetések sem. 

Mondjuk a Fehérvár FC akkor még meg volt áldva egy állami támogatóval,amióta ez megváltozott, valószínűleg a bérek is némileg visszaléptek. Szabados Gábor sportközgazdász szerint viszont nem ennyire egyszerű a helyzet. Mert az átlagos számot nagyon tolja felfelé mondjuk a Ferencváros, amelyet jelenleg a magyar kirakatcsapatnak lehet nevezni:

„A Ferencvárosban, akik hétről hétre játéklehetőséget kapnak, mindenkinek jóval több a fizetése havonta négy és fél millió forintnál.” 

Ezek a kifejezetten magas bérek felviszik az átlagot, miközben az olyan csapatoknál, mint a ZTE vagy a Kecskemét, ennek töredékéért fociznak a játékosok. És természetesen lehet azt is mondani, hogy Európában mindenhol jól keresnek a labdarúgók, de Magyarország vonatkozásában felmerülhet a fizetéseknél az a kérdés is, hogy mi van a színvonallal és állami forrásokon kívül milyen bevételei vannak a kluboknak. 

Itt egyedül talán a Ferencváros az, amelyik csapat nagyon komoly bevételt szerez a nemzetközi porondról. Róluk például tudni azt, hogy a 2020/2021-es szezonban a kupatavaszt a csapat már nem érte el, de az FTC akkori edzője, Szerhij Rebrov a nemzetközi szereplés után járó bevétel 20 százalékát tehette zsebre. 

Az FTC abban a szezonban 17,2 millió eurót kapott az UEFA-tól a sikeres BL-menetelésért, Ebből kiszámolható, hogy az 1,7 millió eurós fizetésén felül mennyit kapott még az azóta már távozott ukrán edző.  Nagyon sok egyénre elérhető információ nincs egyébként, azt tudni, hogy a 2022/2023-as idényben 24 millió forint volt a legmagasabb havi fizetés a magyar bajnokságban, akkor azt az iráni Sahab Zahedi, a Puskás Akadémia játékosa kapta, aki azóta már elhagyta Magyarországot.

A régió helyzete

A régióban összességében az látható, hogy Csehország teljesítményét tekintve jobban áll Magyarországnál. Több csapatuk is kiemelkedően teljesít, így a Slavia Praha vagy éppen a Sparta Praha is többet tudott menni a nemzetközi kupasorozatokban, mint a Ferencváros. Mindeközben a számok szerint a cseh élvonalban a 16 csapat 20 millió euróval kevesebb pénzt költ fizetésekre, miközben ötször akkora a jegybevétele a csapatoknak. 

A többi régiós ország esetén az látható, hogy csak a lengyelek és az osztrákok költenek többet fizetésekre a magyar csapatoknál. Az osztrák kifejezetten többet, a lengyelek 115 milió eurót. Az is látható azonban, hogy ezen két országban is nagyobb nézőszámokkal és a nemzetközi kupaporondon jobb teljesítményekkel lehet számolni. A horvátok, románok és szerbek viszont dimenziókkal kevesebbet költenek a bérekre, mint a magyar csapatok. Szerbiában 65 millió euró jut a bérekre, ami azért jelentősen kevesebb, mint a magyar bértömeg. 

Konkluzióként elmondható, a magyar focisták fizetéséről nem lehet annyira sokat tudni, de azon információk elérhetőek, azt mutatják, hogy a magyar focis fizetések a régióban kifejezetten erősnek számítanak.