Cégvezetőként gyakran lehetetlen minden feladatunkat elvégezni nyolc órás munkarendben. Legyen szó egy aláírásra váró szerződés átolvasásáról, egy hosszas email megválaszolásáról vagy egy új beszállító kiválasztásáról, a feladatlista látszólag végtelen. Így a munkaórák idővel egyre hosszabbá és hosszabbá válnak, míg végül a hétvégék és ünnepnapok is a vezetői feladatok áldozatául esnek. Szerencsére a technológiai fejlődés segíthet abban, hogy visszanyerjük az egészséges munka-magánélet egyensúlyt! Cikkünkben 3 hasznos megoldást mutatunk be, melyekkel akár órákat faraghatunk le munkanapjainkból a cég sikerének megőrzése mellett!
3 megoldás, amellyel búcsút inthetünk az éjszakába nyúló munkanapoknak
Egy 2023-as felmérés eredménye szerint az Egyesült Királyságban a vezetők 32%-a rendszeresen a munkaidejét meghaladóan dolgozik. Míg egy másik tanulmány eredményei alapján 10 amerikai vezetőből 3 rendszeresen heti 49 órát meghaladóan végzi munkáját. Tagadhatatlan, vezetőként gyakran kihívást jelent félrerakni a munkát és a kikapcsolódásra fókuszálni. Ma már számos olyan digitális megoldás érhető el, melyekkel újra úrrá lehetünk időbeosztásunkon – következzenek most ezek!
Visszatérő feladatok automatizálása
Minden vállalat életében találhatóak visszatérő feladatok, ilyen lehet a jelentések készítése, igazolások kiállítása, onboarding feladatok ellátása vagy éppen jogosultságok beállítása. A rekurrens feladatok, még ha csupán per percet is vesznek igénybe, idővel rengeteg munkát felemészthetnek. Vezetőként két választásunk van: delegálhatjuk őket ezzel munkatársaink értékes idejét felemésztve és extra költségeket generálva, vagy automatizálhatjuk őket. Ez utóbbi megoldáshoz sok esetben nem szükséges költséges IT fejlesztés vagy programozói tudás, hiszen ma már számos programozás nélküli, vagy más néven no-code megoldás elérhető. Számos kisvállalkozás sikeresen alkalmazza az IFTT és Make platformokat, ahol különböző digitális platformok kapcsolhatóak össze és automatizálhatók.
Vállalati tudástár kialakítása
A “vállalati tudástár” elsőre úgy hangozhat, mint a multik által használt hangzatos, azonban kevés valós tartalommal bíró kifejezése. Azonban a valóság nem állhatna ennél távolabb! A munkavállalók gyakran fordulnak a vezetőkhöz olyan munka probléma esetén, melyet egyedül nem képesek megoldani.
Célszerű a visszatérő problémák megoldását nem csupán az adott munkavállaló számára elmagyarázni, hanem érthető és újrahasznosítható formában dokumentálni. Ez lehet egy képernyőfelvétel, egy írásos dokumentum vagy bármi egyéb, a munkához illeszkedő segédlet. Így idővel kialakul egy, az adott cég igényeire szabott tudástár, mely akár többszáz órát takaríthat meg és jelentősen fokozhatja a produktivitást! Remek és sok esetben ingyenesen használható megoldást jelenthet a Notion vagy akár Google Docs használata ilyen célra.
Outsourcing kiaknázása
Kisvállalatoknál a munkakörök közötti határok gyakran összemosódnak. Bár ez segíthet abban, hogy diverz képességekre tegyünk szert és változatos legyen a munkavégzés, mégis rengeteg extra időráfordítást igényelhet.
Előfordulhat, hogy vezetőként egy személyben HR, marketing, könyvelés és bérszámfejtés feladatokat is ellátunk. Ez rövid időn belül fenntarthatatlanná válhat, azonban KKV-ként nem feltétlen áll rendelkezésre forrás a munkavállaló felvételére. Ilyenkor életmentő lehet az outsourcing, mely lényege, hogy bizonyos munkafeladatokat kiszervezünk egy külső partner számára, ezzel felszabadítva saját magunkat. Lássunk egy gyakorlati példát a kiszervezésre!
Ádám street food vállalkozást indított, mely több neves gasztroblog elismerését kivívta, így jelentősen megnövekedett a forgalom. A korábbi 6 fős csapat egy hónapon belül 11 főre bővült.
Ádám, a korábbiakban személyesen végezte a bérszámfejtés és eredménykimutatás feladatait, mely rengeteg időt vett igénybe. A bővülés következtében tovább növekedne az üzleti adminisztrációval töltött idő, mely nem fér bele az idejébe, így a WTBÉR kiszervezett bérszámfejtés szolgáltatás mellett dönt. A szolgáltatás magában foglalja:
- a be- és kijelentéseket,
- betegszabadság, táppénz, szabadság, egyéb távollétek számfejtését,
- különböző jövedelmek kezelését, órabéres, teljesítménybéres számfejést,
- havi bevallás elkészítését, főkönyvi feladást és utalások elkészítést,
- valamint a statisztikai jelentések, és kötelező nyilvántartások elkészítését.
- Az outsourcingnak köszönhetően nem szükséges foglalkoztatni egy bérszámfejtő kollégát. Ez a minimálbér összegével számolva is – aminél természetesen sokkal magasabb a valós bérigény – nagyfokú költségcsökkenést eredményez.
Ádám számára körülbelül heti 20 órát takarít meg az új megoldás, melyet így ismét pihenésre és kikapcsolódásra fordíthat.
Bérszámfejtés Budapest területén? Akkor válaszd a WTBÉR több mint 30 éves tapasztalattal rendelkező profi csapatát, akik készséggel átvállalják a feladatokat. A jogszabályi változások követése, bérszámfejtés és egyéb üzleti adminisztráció helyett fordítsd arra idődet, ami igazán fontos!