Amit az országúti bicajokról tudni kell

Az országúti biciklik már messziről felismerhetők. Nem lehet őket egykönnyen összetéveszteni más típussal, hiszen jellegzetes kos kormánnyal és rendkívül vékony kerekekkel vannak felvértezve.

Lényegében amióta a ma ismert kerékpárok léteznek, azóta vannak bicikliversenyek is. Értelemszerűen minden változtatást ebben a kategóriában eszközölnek először a gyártók.

Mitől olyan gyorsak ezek a cangák?

Az KerékpárWebshopból is megrendelhető országúti bicajokat eleve úgy tervezik meg, hogy a lehető legnagyobb tempóval lehessen velük suhanni. Ehhez könnyű vázat használnak, a gumik pedig nagyok, de igen keskenyek. Kifejezetten jól tapadnak, viszont kiemelkedően gördülékenyek is.

Mivel a súly a versenyzés világában komoly hátráltató tényező, így a létező legkevesebb extrát szokták feltenni ezekre a bringákra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ami nélkülözhető, azt nélkülözni is szokták. 

Az országúti kerékpárokon alapesetben nincs tehát sem sárvédő, sem csomagtartó sem más kiegészítő. Egyrészt ugyebár rontja a sebességüket, ezenfelül pedig nem is mutatnak jól egy veresenybiciklin ezek a dolgok. Jellemzően utólag sem lehet ilyesmiket rögzíteni ezen cangákra.

Az országúti bicajok a leginnovatívabbak

Cikkünkben említést tettünk már arról, hogy a különféle gyártók a technológiai újdonságokat az országúti bicikliken szokták kikísérletezni. Most épp a vázak anyaga tekintetében zajlanak a fejlesztések. Az alumínium és az acél, valamint ezek ötvözete számít hagyományosnak.

Ugyanakkor az olyan anyagoknak, mint a karbon és a titán egyre nagyobb szerep jut e kerékpártípus esetén. Ennek oka, hogy rendkívül ellenállóak, ugyanakkor a súlyuk csekélyebb.

Egy-egy rangos versenyen már néhány dekagrammnak is igen nagy jelentősége lehet. Vannak tehát olyanok, akiknek nem számít, hogy mennyibe kerül, csak arra fókuszálnak, hogy minél könnyebb biciklit tudjanak előállítani.

A minőségi versenybringáknak megkérik az árát

Tény, hogy fillérekért nem lehet jó minőségű versenybiciklit vásárolni újonnan, de még használtan sem. Ugyanakkor vannak megfizethető árú versenykerékpárok is, ám ezek kivétel nélkül hatszámjegyű összegbe kerülnek.

Természetesen nem lehet csupán az árcédulája alapján eldönteni azt, hogy egy drótszamár milyen színvonalat képvisel, általánosságban véve azonban elmondható, hogy minél drágább, minden bizonnyal annál jobb is. Fontos figyelembe venni, hogy milyen anyagból készül a váz, milyen minőséget képvisel a váltó, a pedál, a kormány, a nyereg vagy épp a fékek. Lényeges az is természetesen, hogy ezen komponensek között legyen meg a megfelelő összhang.

A versenybringák hajtásához megfelelő fizikumra van szükség

A versenybiciklikkel jellemzően hosszabb távokat szoktak menni. Egy jó kerékpárt könnyebb tekerni, de persze jó állóképességre még a legjobb minőségű bicajok esetén is szükség van. Ezen cangák esetén különösen javasolt a megfelelő speciális bringás ruházat viselése a maximális komfort érdekében.