Télen nemcsak a rövid nappalok, és a hideg, sokszor barátságtalan, borongós időjárás rontja el a hangulatunkat, hanem az is eléggé lelombozó tud lenni, ha elkapunk egy “jó kis” náthát.
Bár a megfázás általában nem annyira súlyos, hogy napokra ágynak döntsön, ugyanakkor igencsak kellemetlenné tudja tenni a mindennapokat a folyamatos köhögés, tüsszögés, orrfújás és a kaparó torokfájás.
Míg egyesek ilyenkor hazaviszik a fél patikát, és gyógyszerekkel tömik magukat, addig mások inkább a természetes módszerekre, például a gyógyteákra esküsznek. Szerintünk mindenképp érdemes adni egy esélyt az utóbbiaknak, így most hoztunk a Bien.hu egészség rovatának egyik cikkéből pár ötletet, amit érdemes kipróbálni!
Szuper gyógyteák megfázás kezelésére
A teázás alapvetően is remek szokás, érdemes ezt beépíteni a mindennapi rutinodba, nem véletlen, hogy például az angoloknál, a japánoknál vagy a kínaiaknál akkora népszerűségnek örvend.
Megunni pedig biztosan nem fogod, hiszen rengetegféle növényből lehet teát készíteni, de most nézzünk meg párat, amiket kifejezetten javasolt bevetni megfázás esetén:
- Zsálya: gyulladáscsökkentő és köhögéscsillapító, emellett a torokfájást is enyhíti
- Hársfavirág: hurutos köhögés esetén az egyik legjobb választás, hiszen köptető, nyákoldó hatású.
- Borsmenta: gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, segít megszabadulni az orrdugulástól, kellemesen mentolos íze pedig még a leheletet is felfrissíti.
- Citromfű: frissítő, citromos ízű és illatú növény, ami antivirális, így segít az immunrendszernek leküzdeni a vírusokat.
- Kamilla: talán senkinek sem kell bemutatni ezt a közismerten fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, kellemes ízű gyógynövényt.
- Csipkebogyó: igazi C-vitamin bomba, immunerősítő hatása erőteljes, emiatt nemcsak betegségek kezelésére, hanem megelőzésképp is használható.
- Kakukkfű: nemcsak fűszerként használható, hanem gyógyteaként is bevethető, hiszen remek természetes fertőtlenítő, köhögéscsillapító és nyákoldó is egyben.
- Bodzavirág: szintén csökkenti a gyulladásokat, csillapítja a fájdalmat és a kínzó köhögést.
Hogyan készíts gyógyteát?
Bár a fent felsorolt gyógynövényeket lehet filteres csomagban is kapni, mi mégis inkább a szálas változatot javasoljuk, ezek ugyanis általában jobb minőségű alapanyagokat tartalmaznak, és nincsenek bennük mesterséges aromák.
A teafűből 2 púpos evőkanálnyit rakj egy kancsóba, önts rá fél liter forrásban lévő vizet, hagyd állni 10-15 percig, majd szűrd le, és ha iható hőmérsékletre hűlt, lassan kortyolgasd el.
További tippek
Az áztatásra vonatkozó időt mindenképp tarts be, ha ugyanis sokáig hagyod a füvet a vízben állni, a tea keserűvé válhat. A gyógyteát ízesítés nélkül a legjobb fogyasztani, maximum egy pici mézet tegyél bele – ez torokfájásra is jó –, de cukrot semmiképp.
Ha nem igazán szereted a gyógynövények ízét, akkor a hársfa-, kamilla- és csipkebogyóteákkal próbálkozz, ezek ugyanis kifejezetten finomak.