Mit érdemes tudni a dietetikai tanácsadásról? Hogyan zajlik a folyamat? Miért érdemes igénybe venni a szolgáltatást? A cikkben minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.
Érdemes időpontot foglalni a Belvárosi Orvosi Centrum dietetikai szakrendelésére, ahol mindent megtesznek annak érdekében, hogy a páciens sikeresen elérje a táplálkozási céljait. Időpontot lehet foglalni online vagy telefonon.
Dietetikai tanácsadás
Számos oka van annak, hogy miért érdemes igénybe venni ezt a szolgáltatást. Mivel minden páciens egyedi, az életmódbeli szokásokat, a táplálkozási igényeket, valamint az egészségi állapotot figyelembe véve készíti el a dietetikus a legmegfelelőbb étrendet. Legyen szó szív- és érrendszeri megbetegedésről, elhízásról, cukorbetegségről vagy emésztési zavarokról, a dietetikus segít a betegségek megelőzésében és a tünetek enyhítésében.
A szakemberek az ismereteiket folyamatosan frissítik, ennek köszönhetően a pácienseknek a legaktuálisabb dietetikai ajánlásokat nyújtják. Sajnos a táplálkozás megváltoztatása nem egyszerű feladat, de a szakértők segítenek a lépésről lépésre történő megvalósításban.
A tanácsadás folyamata
Az első konzultáció során a szakember felveszi a táplálkozási anamnézist. Ennek során számos kérdést feltesz az étkezéssel, panaszokkal és életmóddal kapcsolatban. Továbbá rögzíti az aktuális testméretet és BMI-t. Az említettek mellett pedig kiértékeli a minimum 3 napon át vezetett táplálkozási naplót.
Ezután kerül sor a sarkalatos pontok megbeszélésére a táplálkozással és az életmóddal kapcsolatban. Ezek azok a pontok, amelyeknek a változtatása segít a panaszok csökkentésében. Továbbá sor kerül az ajánlott nyersanyagok, mennyiségek és ételkészítési eljárások megbeszélésére is.
Természetesen a fennálló probléma elméleti hátterének ismertetésére is sor kerül. Amennyiben szükséges, a dietetikus továbbirányítja a pácienst a megfelelő szakorvoshoz, vagy ajánl további vizsgálatokat. A dietetikai kontroll konzultációra többnyire 1-2 hónap elteltével kerül sor. Ennek során megbeszélésre kerülnek a kérdések és a hibák.
Annak érdekében, hogy a konzultáció minél hatékonyabb legyen, fontos, hogy a páciens a tanácsadásra vigye el a leletét, valamint az utolsó vérkép eredményét.
Mikor érdemes dietetikushoz fordulni?
Olyan egészségügyi kihívások esetén érdemes dietetikushoz fordulni, mint például az egészségtudatos táplálkozás kialakítása, a testsúlycsökkentés, a gyulladásos bélbetegségek, az endokrin problémák, a pajzsmirigy problémák, az emésztési problémák, a táplálékallergiák és intoleranciák. Továbbá magas koleszterinszint, szív- és érrendszeri betegségek utáni étrend kialakítása, epebetegségek, köszvény, vitaminhiányos állapotok, valamint olyan bőrt érintő állapotok esetén is, mint az akné, a pikkelysömör, az ekcéma és a rozacea.