Vízlágyító bojlerhez? Létezik ilyen?

Az interneten gyakran keresnek az emberek bojlerhez használható vízlágyítót. Ennek nyomós oka van.

Általában azok szeretnének ilyesmit vásárolni, akik bojlerjavítást igényelnek a bojler-vízszerelő jóvoltából, majd amikor sor kerül erre, a szerelő elárulja, hogy a kemény víz bizony nem tesz jót a készüléknek. Az előrelátó emberek értelemszerűen szeretnék elkerülni, hogy rövid úton ismét tönkremenjen a készülékük.

Csakhogy érdemes tudni, hogy a vízlágyítás, valamint a vízkőgátlás két különálló dolog. A következőkben tisztázzuk, hogy melyik fogalom mit jelent, és rámutatunk arra, hogy mik a valós lehetőségek a bojler működőképes állapotának megőrzése érdekében.

Mit csinál a vízkőgátló?

A vízkőgátlás során a cél az, hogy a lerakódásokért felelőssé tehető CaO és MgO ionokat meg lehessen kötni. Ideális esetben azok nem válnak ki a vízből, így aztán nem is csapódnak ki a bojler fűtőszálán vagy más forró, fém felületeken.

A vízkőgátló patronokban lévő polifoszfát polimerláncot alakít ki. Magyarán szólva körbeveszik a vízkövet alkotó ionokat, ennek köszönhetően képtelenek lesznek a fém felületeken megtapadni. A polifoszfátok az emberi egészségre ugyan ártalmatlanok, ám célszerű alaposan utánanézni ilyen termék vásárlása előtt, hogy mennyire megbízható a gyártó.

Mi a vízlágyítás célja?

A vízlágyítás teljesen más művelet. Ilyenkor nem bizonyos ionok megkötése a cél, hanem ioncsere megy vébe. A szóban forgó CaO és MgO ionok nátriumionokkal kerülnek helyettesítésre, így mérséklődik a vízben lévő oldott ásványi anyag. Ha kevesebb az az anyag, ami lerakódhat, akkor értelemszerűen a lerakódás is kevesebb lesz. A vízlágyítással élők szerint a víz ugyanakkor ettől kesernyés ízű lesz.

Az ioncsere kevertágyas gyantapatronokkal segíthető elő. Ha a patronok kimerülnek, ki kell őket cserélni. A nagyobb vízlágyító berendezésekben nincs szükség cserére, mivel só hozzáadásával regenerálható.

Ez a lényeges eltérés a két eljárás között

A vízkőmentesítés a lerakódásokat nem akadályozza meg teljes mértékben. Ha ugyanis elpárolog a bojlerből kifolyó víz, akkor a csempén még mindig keletkezhet vízkő, igaz a fűtőszál kímélve lesz. Ha viszont vízlágyítót használunk, akkor a vízkő sehol sem fog megjelenni, mivel az alaphelyzetben meglévő ásványianyag-tartalom nem lesz meg, ami kiváltja a problémát.

Hasznos tudnivalók a vízlágyító eljárások kapcsán

Egy vízkőgátló rendszert optimális esetben célszerű közvetlenül a vízóra után beépíteni. Ha csak a bojler elé kerül telepítésre, akkor csak ennek az eszköznek lesz megoldva a védelme, a mosógépé és a mosogatógépé nem. Általában egy éven keresztül képes egy családi ház igényeit ellátni egy ilyen megoldás, majd ha ez az időtartam letelt, akkor indokolttá válik a betét cseréje.

Azt ugyanakkor mindenkinek magának kell mérlegelnie, hogy szeretne-e polifoszfáttal kezelt vizet fogyasztani. Ha a teljes vízellátás átfolyik a szűrőfejen, akkor számolni kell ezzel a tényezővel. Akadnak ugyanakkor olyan gyártók, amelyek berendezései Magyar Ivóvízbiztonsági engedéllyel is rendelkeznek.